Під час монтажу електропроводки або установки лінії зв'язку неминуче виникає проблема зачистки ізоляційної оболонки. Цю процедуру необхідно зробити максимально точно, так як від якості контактних майданчиків буде залежати робота всієї мережі. Розглянемо правила вибору інструментів для зняття ізоляції, проаналізуємо їх функціональні можливості і вартість.

Если вас интересуют проходные изоляторы 10 кв, стоит заглянуть на этот сайт www.elfarfor.com.ua вы найдете проходные изоляторы 10 кв отличного качества и по доступной цене.

Складність видалення ізоляції з проводів

Товщина ізоляційного шару дроти залежить від його перетину і призначення. Чим вище вимоги до екранування - тим складніше структура захисного шару. У деяких моделях він складається з 1 або двох матеріалів, що відрізняються жорсткістю і іншими параметрами.

Що потрібно враховувати при виборі інструменту для видалення ізоляції з проводів? Перш за все - розміри перетину кабельної продукції. Вони впливають на товщину шару, а також його характеристики.

Існує кілька методів ефективного видалення ізоляції:

  1. Механічний. За допомогою спеціальних інструментів робиться один або кілька надрізів, а потім, застосовуючи зусилля, зривається захисна оболонка дроти.
  2. Термічний. В результаті впливу високих температур відбувається розшарування ізоляції, що значно спрощує її видалення з кабелю.

Кожен з цих способів має свої переваги і недоліки. При виборі інструмента слід керуватися планованим обсягом робіт, а також існуючими умовами - наявність можливості підключення до електромережі, видалення ізоляції з проводу в важкодоступних місцях.

ніж електрика

Спочатку для видалення захисної оболонки використовувалися прості ножі з тонким лезом і гострої заточуванням. Вони є універсальним інструментом, які можна використовувати для інших операцій.

Лезо ножа може мати дугоподібну форму або спеціальну виїмку під певні діапазони діаметрів кабелю. Він відрізняється доступною вартістю, а також невеликими розмірами. Для роботи з ножем електрика необхідно зробити круговий поперечний розріз до жили. Якщо довжина ділянки дроти велика - можна виконати додаткові поздовжні розрізи.

При роботі з ножем електрика потрібно враховувати такі особливості:

  • Можливі проблеми при знятті ізоляції з тонких проводів.
  • Необхідно чітко розрахувати зусилля, щоб не пошкодити жилу.
  • З часом гострота ножа зменшується. Для його заточування потрібно використовувати спеціальний інструмент або придбати модель зі змінними лезами.

Середня вартість ножа електрика становить 1170 руб. У комплект входить пристрій для видалення підрізаній ізоляції.

Досвідчені електрики нерідко використовують звичайний паяльник для зняття ізоляції з проводів. Такою методикою рекомендується користуватися тільки в тому випадку, якщо захисна оболонка виготовлена ??з полімерних матеріалів. При впливі високих температур на гуму може статися зворотний ефект - вона «прилипне» до струмопровідної жили.

Для виконання цієї процедури потрібно нагріти паяльник до рівня не вище + 150 ° С. Потім жалом проводять по тій зоні дроти, з якої необхідно зняти ізоляцію. Температурний вплив призведе до розширення оболонки і її відшарування від жили.

Альтернативний спосіб зняття ізоляції - використання «обжигалки». Цей інструмент за формою нагадує паяльник, в якому замість жала встановлений П-подібний ніхромову провід. Він обпікає кабель за поперечним перерізом, в результаті чого відбувається відділення захисної оболонки.

В даний час придбати нову «обжигалки» дуже проблематично, так як цей продукт був знятий з виробництва. Але при бажанні можна знайти б / у модель. Її орієнтовна вартість може становити близько 400-500 рублів. 

Найбільш ефективний спосіб видалення захисної ізоляції з поверхні дроту - використання стриппера. Це механічний пристрій, що не тільки нарізає полімерну або матерчату оболонку, але і повністю знімає її без пошкодження жили.

При виборі стриппера необхідно визначитися з моделлю.

В даний час є кілька різновидів подібних механізмів, призначених для роботи з різними видами проводів:

  • Механічний. Конструктивно складається з двох губок і лез. Для обробки кабелю різного діаметру є обмежувач притиску.
  • Автоматичний. Після попереднього налаштування досить помістити кабель в прийомний отвір і включити стриппер. Процес зняття ізоляції відбудеться автоматично.
  • Спеціалізовані. Розраховані на кабелі різного призначення і форми - коаксіальні, кручена пара, струмопровідні з мінімальним розміром жили.

Вартість цих пристроїв безпосередньо залежить від конструкції, виробника і діапазону оброблюваних діаметрів кабелю.