Пристрій і принцип дії громовідводу Однією з причин виникнення пожежі є удар блискавки: хоча це зустрічається не так часто, проте не зайвим буде обладнати приватний будинок або котедж спеціальним запобіжним пристроєм – громовідводом.

Особливо це стосується ситуацій, коли зведена споруда є найвищим об'єктом в окружності 200 м, адже саме такі предмети є потенційною метою для природної стихії.

Конструкція громовідвід складається з трьох елементів – приймача блискавки, струмовідводу і заземлюючого контуру. В якості приймача виступає довгий металевий елемент, піднятий над покрівлею на висоту декілька метрів. Він може монтуватися як на самій покрівлі, так і в безпосередній близькості від будинку. У разі попадання блискавки в приймач її електричний заряд відводиться з товстою сталевої або мідної жилі, званої токоотводом. За допомогою заземлюючого контуру проводиться передача блискавки в ґрунт і її гасіння.

Приймачі блискавки можуть мати кілька різновидів:

1. Стрижневий. Найчастіше використовується в приватному секторі: це проста металева щогла, що піднімається на висоту приблизно два метри над самою верхньою точкою даху. Щоглу можуть встановлювати як на самій покрівлі, так і поруч з будинком – в останньому випадку щогла поєднує в собі функції приймача блискавки і струмовідводу. Кріплення до контуру заземлення такий стоїть окремо щогли здійснюється методом жорсткої зварювання.

2. Лінійний. Його ще називають тросовим громовідводом. Являє собою натягнутий між двома стійками металевий трос або дріт. На відміну від стрижневого громовідводу, лінійний здатний забезпечити більш щільний захист будови від розрядів блискавки, вловлюючи навіть малу їх частину. До складу конструкції входить також потужна токоотводящий жила з металу або міді, що з'єднує блискавкоприймач і контур заземлення.

3. Сітчастий. Являє собою спеціальну сітку, покладену на дах. Для цих цілей використовується товста струмопровідна жила, здатна взяти на себе всі удари блискавки. Інші елементи пристрою повністю дублюють попередній тип громовідводу.

Пристрій і принцип дії громовідводу

Обладнуючи контур заземлення блискавкозахисту, важливо знати, що його забороняється з'єднувати з контуром заземлення житла, в іншому випадку при ударі блискавки можуть згоріти не тільки всі електроприлади, але і будинок цілком. Матеріалом для такого контуру служить металевий прут з перерізом не менше 25 мм, що йде в землю на глибину не менше трьох метрів. В систему входять три пруту, що утворюють трикутник, з відстанню між вершинами в 3 метри. Єдність контуру забезпечує товста арматура або металева смуга.