Фундамент 0 без оптичних приладів При влаштуванні фундаменту дуже важливо вивести верх стовпчиків (або стрічки) фундаменту на одну позначку. У будівництві це роблять з допомогою нівелірів.

Пропонується багаторазово перевірений спосіб, що забезпечує при елементарному обладнанні достатню точність.

У місці розташування фундаменту вибираємо найвищу точку ділянки. Припустимо, це точка 1. Намічаємо на місцевості положення точок 2, 3,4. Відстань 2-3 приблизно 1 м, 2-4 і 3-4 —близько 1,5 м, від лінії 2-3 до точки 1 - 1...2м.

Лінія 4-1 повинна ділити кут між лініями 4-2 і 4-3 приблизно навпіл. В точках 2 і 3 забиваємо стійки (брусок 50x50 мм), виступаючі над землею на висоту близько 1,2 м. На торці стійок кладемо рівний, остроганный у верхній площині брусок-перемичку і виставляємо його горизонтально по рівню, при необхідності підбиваючи стійки. Перемичку можна не закріплювати, але треба помітити її положення щодо стійок. Далі у точці 4 забиваємо стійку, яка виступає на висоту -1,3 м.

Беремо другий рівний брусок довжиною ~2 м, остроганный хоча б по двом протилежним пластям, кладемо струганої стороною на стійку 4 і раніше встановлену перемичку. Підбиваючи стійку, домагаємося горизонтальності другого бруска, перевіряючи її в положеннях 4-2, 4-3 і в середньому положенні. Ми отримали найпростіше пристосування, що дозволяє візуально контролювати горизонтальність площині.

Переходимо до основної роботи. Беремо планку довжиною 1,5-2 м. До одного торця її прибиваємо опорну п'яту (дощечка 150x150 мм будь-якої товщини). Отримуємо мірну вішку. Виводимо на потрібну висоту стовпчик в точці 1. Далі роботу ведемо вдвох. Один встановлює на стовпчик 1 мірну маркер (опорною п'ятою вниз) і утримує її вертикально, а другий наводить рухливий брусок (візир) на мірну вішку. Спостерігаючи вздовж візира, він дає команду помічникові нанести на вішці (олівцем, фломастером) добре видиму горизонтальну ризику на рівні площини, фіксуючи таким чином базову висотну відмітку. Далі у будь-якій послідовності можна виводити інші стовпчики на таку висоту, щоб ризику на мірній вішці при вимірі кожен раз потрапляла в площину візира.

При виведенні в «0» стрічкового фундаменту ми виставляємо окремі його точки (через 1-1,5 м), а потім з ним всю площину вирівнюємо. При уважною роботі цей спосіб дає досить невелику погрішність — близько частки відсотка відстані від візира до стовпчика.

За матеріалами журналу "ДІМ"