Меблі без цвяхів і клею Років 10-15 тому в якомусь журналі я прочитав статтю про реконструкцію меблів, зробленої стародавніми майстрами. Реконструкцію проводили за окремим дерев'яних елементів, знайденими під час археологічних розкопок у Новгороді Великому.

Публікація зацікавила мене, і я вирішив спробувати повторити технологічні прийоми, якими користувалися новгородські умільці сім-вісім століть тому.

В основі виготовлення всіх предметів новгородської меблів, різного начиння, іграшок лежить застосування простого з'єднання зігнутого дерев'яного стрижня зі стрижнем з фігурною головкою. Дерев'яні стрижні для такої меблів можна виготовити з досить товстих вербових гілок або інший свіжозрізаної деревини.

Гілки дерев як вихідний матеріал не володіють ідеальною циліндричною формою по всій своїй довжині. Тому пази і шийки вирізають і підганяють один до одного вручну ножем стамескою. Ретельність підгонки забезпечує міцність і надійність з'єднання.


Розміри паза і шийки повинні відповідати один одному для забезпечення надійного з'єднання. Так. довжина лінії вирізуваного поперечного паза повинна бути приблизно дорівнює довжині окружності шийки, а висота шийки повинна бути трохи менше діаметра згинального стрижня в місці паза. Глибина паза приблизно дорівнює радіусу стрижня.

Розглянемо порядок виготовлення найпростішого, на мій погляд, предмета меблів - табурета, Його можна уявити у вигляді куба, у якого верхня грань служить сидінням. Куб, як відомо, має 12 ребер. У нашому випадку ребрами куба-табурета будуть служити заготовки, зігнуті в місцях поперечних пазів. Для виготовлення табурета потрібно чотири однакових заготовки — стрижня з голівками на кінцях і двома поперечними пазами. Довжина заготовок визначається розмірами майбутнього табурета.


Меблі без цвяхів і клею

У зібраному табуреті поперечні пази однієї заготовки (при її вигині) охоплюють шийку інший заголовки і утримуються головкою Вертикальні ребра служать ніжки табурета, нижні горизонтальні ребра стануть проножками, а верхні горизонтальні будуть служити для закріплення сидіння. Останнє можна виконати з фанери або тонких дощок, вставлених у поздовжні пази, які заздалегідь зроблені у верхніх ребрах куба-табурета (в заготовках).

Для полегшення вигину заготовки перед складанням необхідно розпарити або вимочити (в основному, пази) протягом 8-10 годин. Кінці заготовок з головками і шийками повинні залишатися сухими, інакше після висихання деревини порушиться щільність з'єднання
Для замочування стрижнів підійде звичайне корито з водою. У нього треба укласти заготовки, придавивши їх середню частину яким-небудь вантажем так, щоб головки з шийками виступали над рівнем води. Для прискорення процесу вимочування деревини можна використовувати гарячу воду.

Меблі без цвяхів і клею
Переконавшись, що деревина стала гнучкою, можна приступити до складання табурета. В один з пазів деталі А вставляють шийку деталі Б, в іншому пазу тимчасово фіксують дерев'яний штир з діаметром, рівним діаметру шийки. Деталь А повільно згинають навколо шийки деталі Б і вставленого штиря. Кінці деталі А тимчасово зв'язуються шпагатом або мотузкою. Потім подібним чином деталь Б з'єднують з деталлю, кінці якої теж тимчасово пов'язують шпагатом.

Після цього в поздовжні пази деталей вставляють дощечки сидіння табурета Завершується збірка табурета з'єднанням деталей Б і Р.
Табурет готовий, присаживзйтесь будь ласка.

Застосовуючи описані описані прийоми, можна зібрати не лише табурет, але і стілець, стіл і цілий ряд інших виробів.

Меблі без цвяхів і клею
Меблі без цвяхів і клею