Розмітка майбутнього фундаменту Найважливішим у будь-якому будівництві є його основа, тобто фундамент. До процесу закладки фундаменту потрібно підійти дуже серйозно і відповідально, адже від цього залежить вся подальша будівництво.

Отже, давайте розберемося з початковим етапом, це розмітка фундаменту: Після того як ви визначилися з місцем будівництва, і типом фундаменту можна приступати до його розмітці. Як правило, одна зі стін будинку стоїть вздовж лінії кордону ділянки. Якщо у вас ще немає паркану або лінія кордону чітко не визначена, робимо наступним чином, по кутах ділянки вбиваємо два кілочка, бажано металевих і натягуємо між ними капронову нитку. Далі вздовж цієї нитки з допомогою рулетки визначаємо дві крайні точки, які будуть уздовж межі ділянки. Такі кути вираховуємо таким чином, припустимо у нас розмір фундамента 10 на 10 метрів, отже, бічні сторони з 10 метрів. Далі вираховуємо за теоремою Піфагора гіпотенузу, в нашому випадку це буде 14.14 метра і з допомогою двох рулеток і помічників знаходимо точку перетину цих величин, це і буде третій кут. Аналогічним чином вираховуються всі інші кути і сторони. Далі між всіма кілочками натягуємо капронову нитку для позначення чітких меж фундаменту. Якщо ділянка не рівний, то бажано, натягувати нитку за рівнем, що б потім викопати траншею рівномірне щодо її.

Для перевірки своїх розрахунків і правильності вимірів просто міряємо діагоналі в кожному прямокутнику, повинні вийти рівні величини, до речі краще всього використовувати рулетки з металевим полотном.

Дуже важливо знати, що при розмітці фундаменту необхідно враховувати і відразу закладати в розрахунки, величини товщини всіх стін. І сам фундамент повинен бути ширше, ніж зводиться на ньому стіна. Припустимо, ми хочемо кімнату в довжину 4 метри, стіна буде з бруса 150 мм, ширина фундаменту 30 див. Брус ляже на середину фундаменту, отже, з кожної сторони залишиться 7.5 см, нам потрібна кімната довжиною 4 метри, отже, довжина внутрішньої стінки фундаменту складе 400-7.5-7.5=385см, а зовнішньої 400+(15+7.5) *2 = 445 див. також прораховуємо всі внутрішні перегородки.

Розмітка майбутнього фундаменту
Розмітка майбутнього фундаменту

При розмітці фундаменту для підвального приміщення необхідно виконати ті ж дії і розмітити місце положення підвалу. Далі або обкапываем кордону в ручну, або виносимо з кожного боку по 2 кілочка метра на 3, як би продовжуючи вашу стіну, в цьому випадку також дуже важливо використовувати яскраву нитку і чітко позначити кілочка, щоб екскаваторник їх добре бачив. Після того, як котлован буде викопано, відновлюємо розмітку, якщо вона була пошкоджена й у місцях перетинання ліній спускаємо в котлован вертикальні маятники і з ним робимо розмітку вже всередині котловану, вирівнюючи всю поверхню орієнтуючись на довжину нитки маятника, бажано з використанням лазерного рівня.

Дуже важливо пам'ятати про те, що стіни підвалу з зовнішньої сторони потрібно буде обробити гідроізоляційним матеріалом, наприклад бітумом і утеплити, тому котлован повинен бути ширше, ніж зовнішні стіни підвали, що б Ви змогли там спокійно працювати. Після розмітки підвального приміщення на дні котловану, можна приступати до його зведення, як правило, з блоків ФБС